PRACA Z DOMU: JAK ZOSTAĆ WIRTUALNĄ ASYSTENTKĄ?

PRACA Z DOMU: JAK ZOSTAĆ WIRTUALNĄ ASYSTENTKĄ?

Praca zdalna to rzeczywistość. Kiedy czytasz, że WordPress zamyka biuro w San Francisco z 550 pracownikami i wysyła wszystkich do domu…. aby pracować z domu, zdajesz sobie sprawe, że świat się zmienia.

Kto zamierza zripostować klasycznym: „Taaaa ale w Polsce…” powiem tyle: nie mam magicznej kuli, ale według mnie również w Polsce sytuacja powoli ulega zmianie. Ja postawiłam na ten zawód i od 7 lat jestem szczęśliwą Wirtualną Asystentką.

Coraz więcej osób kontaktuje mnie po to aby dowiedzieć się, jak rozpocząć pracę jako VA. To dla mnie zawsze przyjemność przyczynić się do rozpowszechnienia tego zawodu, ponieważ zmiana pracy lub sposób jej wykonywania może w znaczący sposób wpłynąć na jakość naszego życia. 

Pierwsze kroki w karierze Wirtualnej Asystentki 

Spróbuję przygotować krótki wypis. Nie mam zamiaru zawrzeć wszystkiego w jednym artykule, nie jest również moim celem dać kompletne rozwiązanie w 1000 słów lecz naszkicować, dać wskazówki, jaką drogą należy podążać. 

Co możesz zaoferować? 

To pierwsze pytanie jakie powinnaś sobie zadać. Co możesz zaoferować w oparciu o twoje zdolności i doświadczenie a co może być poszukiwane na rynku. To co możesz zaoferować i to co jest poszukiwane na rynku, to punkt dość często zaniedbywany a to błąd, który spowalnia rozwinięcie własnej działalności. Zdarza się, że porwane entuzjazmem do czegoś co lubimy i w czym jesteśmy dobre nie celujemy w odpowiedni rynek, nie wyindywidualizujemy niszy, która byłaby dyspozycyjna zainwestować w nasze usługi. 

Analizuj rynek 

Oznacza to, że powinnaś informować się za pośrednictwem wszystkich możliwych narzędzi online (blog, podcast, video); oraz próbować wyłapać wszystkie konwersacje w czasie realnym w grupach, zwłaszcza na Linkedin. Zgromadź te dane i oceń według twoich zdolności czego poszukuje rynek. 

Wyindywidualizuj jedną niszę: jakie zamierzasz oferować usługi? Komu je zamierzasz oferować? Jest zapotrzebowanie na rynku w jakim zamierzasz je oferować, czy raczej planujesz sprzedawać lód na Biegunie Północnym? Jeżeli chesz pracować również na rynku międzynarodowym, rozciągnij poszukiwaniana na rynek w języku angielskim, który jest o wiele pojemniejszy ale jest w nim również większa konkurencja.

Czytanie artykułów innych wirtualnych asystentek pomoże ci w wyrobieniu sobie opini co do sytuacji ale będziesz musiała pogłębić studiując. 

Formacja 

Z pewnością szkolenie pomoże ci w zdobyciu umiejętności, opanowaniu narzędzi i metod, które przy samodzielnej nauce zajęłoby ci więcej czasu.

Jeżeli nie chcesz inwestować w szkolenia, możesz czytać wszystko co znajdziesz z tej materii, poza tym blogiem oraz innych polskich wirtualnych asystentek.

Jeżeli chodzi o język angielski to materiałów znajdziesz całe mnóstwo. Potem oczywiście musisz zdecydować w czym szczególnie się wyspecjalizować, jakie zdobyć umiejętności lub je wzmocnić. W każdym razie nie da się rozpocząć i prowadzić tej działalności bez ciągłego szkolenia. 

Stwórz twoja obecność w internecie

Jeśli chcesz wykonywać tą pracę musisz dać się poznać. Właściwie to inaczej: jeśli chcesz pracować w tym zawodzie, najlepszym sposobem na posiadanie klientów, by być kontaktowana i podpisywać umowy jest wypracowanie takiej prezencji online aby ludzie cię poznali.

Jakakolwiek jest twoja ulubiona forma komunikacji (pisana, audio, video), zrób to! Wypowiadaj się, komunikuj, daj się poznać! Nie możesz zrobić strony www i czekać aż klienci przyjdą złożyć ci wizytę. To ty musisz do nich dotrzeć poprzez podział ważnych informacji i zawartości, które rozwiązują problemy.

Osoby, ktore dotrą na twoją stronę będą szukały odpowiedzi na pytanie: „Co jest tutaj dla mnie?” Staraj się na nie odpowiedzieć już na pierwszej stronie ale również powtarzając tą informację każdego dnia poprzez twoje publikacje.

Obecność on line nie może się obejść bez Social Network. Wydaje ci się to oczywiste a jednak jakiś czas temu spotkałam się z takim pytaniem: „Mogę być Wirtualną Asystentką nie posiadając profilu na Facebook?” No cóż… Móc, możesz. Wszystko jest możliwe. Ale będzie o wiele trudniej! Ja nie mogę sobie wyobrazić wykonywania tej pracy bez Social Network, które od początku były moimi największymi źródłami.

Oto najważniejsze punkty jakie przychodzą mi do głowy ale jakbym miała wybrać  tylko jeden, który według mnie jest kluczowy dla naszego rozwoju osobistego i zawodowego, byłoby to: informuj się i ucz się.

 

 

 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat pracy Wirtualnej Asystentki ściągnij nasz darmowy przewodnik.

 

Wirtualna Asystentka: Kurs Online

 

 

 

 

 

2 Comments on “PRACA Z DOMU: JAK ZOSTAĆ WIRTUALNĄ ASYSTENTKĄ?”

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Zastanawiam się nad wybieraniem niszy. Czy warto specjalizować się w jednej dziedzinie, np. robieniu stron, czy lepiej iść w stronę specjalizacji klienta?

    1. Nisza rynkowa jest to nazwa określonej jednorodnej grupy osób lub firm, dzielących pomiędzy sobą podobne obszary zainteresowań oraz potrzeb, które mogą być szybko identyfikowane i zaspokajane. Bardzo często w konkretnej niszy poszukiwane są te same usługi, w ten sposób pracując w danym środowisku, często wykonuje się podobne zlecenia. To jest właśnie proces specjalizowania się. Warto wybrać coś, co się lubi i stać się ekspertem w tych konkretnych zadaniach. Im większa praktyka, tym większa pewność siebie i mozliwość podnoszenia stawki. Po jakimś czasie, można włączyć kolejne zadania, w celu poszerzenia oferty bądź stopniowej zmiany oferowanych usług.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *