„ZESPÓŁ BŁYSZCZĄCYCH PRZEDMIOTÓW”: ZAGROŻENIE DLA TWOJEJ WYDAJNOŚCI

asystentka-wirtualna

Szczerze mówiąc nie znalazłam oficjalnej definicji w języku polskim ale myślę, że jest to tłumaczenie najbliższe oryginalnej angielskiej wersji: Shining Object Syndrome (S.O.S.)

Odkryjmy o czym mowa i w jaki sposób może stać się poważną przeszkodą dla twojej wydajności a na dłuższy okres zagrażać nawet sukcesowi twojej działalności. Biorąc pod uwagę szersze aspekty życia, może również blokować twój rozwój osobisty.

Na poziomie czysto fizycznym łatwo zrozumiec że oko ludzkie przyciagają przedmioty jasne, błyszczące, odbijające światło; które rejestrowane widzeniem peryferyjnym, odwracają naszą uwagę i łatwo nas rozpraszają.

W szerokim znaczeniu zespół ten można zdefiniować jako ciągłe zainteresowanie czymś co odbieramy jako lśniące, świecące, co przyciąga naszą uwagę, rozprasza i w konsekwencji sprawia, że tracimy focus .

Tymi przedmiotami mogą być: nowe pomysły, nowe aplikacje, nowe kursy szkoleniowe, nowe joint-venture i/lub nowe współprace. Czyli wszystko to, co odwraca twoją uwagę od tego, co aktualnie robisz dla twojego biznesu sprawiając, że czasowo odłożysz na bok lub zupełnie porzucisz projekt nad którym pracujesz, wciągając się w inny, który prawdopodobnie (jeżeli cierpisz na tą przypadłość) skończy tak samo jak poprzedni.

Oto niektóre sygnały, które mogą potwierdzić, że cierpisz na zespół błyszczących przedmiotów

  • Masz w głowie (lub zapisane na kartce) dziesiątki pomysłów na nowy interes ale żadnego z nich jeszcze nie zrealizowałeś/aś.
  • Pracujesz nad nowym produktem, pojawia się potencjalny partner, który proponuje coś zupełnie innego i dajesz sie zarazić entuzjazmem porzucając dotychczasową realizację, którą się zajmowałeś/aś.
  • Testujesz nową aplikację żeby poprawic wydajność, potem zauważasz reklamę kolejnej, potem ktoś ci sugeruje jeszcze jedną, próbujesz i tak dalej. Wynik? Przechodzisz z jednego na drugi lśniący przedmiot bez poprawienia twojej wydajności.
  • Zaczynasz nowy blog ale potem pociąga cię bardziej inny pomysł, zaczynasz kolejny i kończy sie tym, że nie interesujesz się wystarczająco żadnym z nich.
  • Pracujesz nad konkretnym zadaniem, być może piszesz nowy artykuł na twój blog i decydujesz rzucisz okiem na Facebook. Trafisz na interesujący post o nowej aplikacji, czytasz i rejestrujesz się aby ją wypróbować. Kiedy ją testujesz przypominasz sobie o kolejnej, o której słyszaleś/aś, że robi podobne rzeczy ale nie pamietasz nazwy…? Więc szukasz na Googlu, gdzie znajdujesz tą i jeszcze inną decydując się wypróbować obie. Pogubileś/aś się! Jesteś zahipnotyzowany/ana błyszczącymi przedmiotami i tracisz jasność widzenia twoich działań. Myślę że te przykłady wystarczą by wyjaśnić pojęcie i nie potrzeba przytaczać kolejnych. Chciałabym jednak podkreślić, że Social Network mogą być najwiekszą kopalnią błyskotek lub (jak mówi moja przyjaciółka) podróżą bez powrotu, tak więc: uwaga!

Oto kilka wskazówek jak nie paść ofiarą zespołu błyszczacych przedmiotów:

  • Zadaj sobie pytanie czy ten nowy pomysł jest rzeczywiscie lepszy od wszystkich innych, nad którymi pracujesz i wart jest porzucenia twoich projektów w fazie realizacji aby skupić uwagę na tym nowym. Wcale nie jest powiedziane, ze zawsze chodzi o tę przypadłość, czasami rzeczywiście jakiś nowy pomysł może być lepszy a gra warta świeczki. Sprobuj więc być obiektywny/a w twojej analizie zanim porzucisz aktualny projekt i zaczniesz pracę nad nowym.
  • Sprawdź czy jest zainteresowanie tym nowym pomysłem lub (jeszcze lepiej) zapytaj twoich klientów lub tych ewentualnych, przyszłych. Jeżeli masz mailing list, zapytaj twoich czytelników a jeśli jesteś aktywny w Social Networks zapytaj też twoich fanów. Sugeruję przygotować sondaż w Survey Monkey. Nie ma nic lepszego niż odpowiedź zainteresowanych tematem. Jeśli myślisz o sprzedaży produktu, którym nikt nie będzie zainteresowany, naprawdę ryzykujesz stratę cennego czasu.
  • Zrób uważną, szczerą i objektywną analizę wszystkich projektów nad którymi aktualnie pracujesz oraz wszystkich pomysłów które zamierzasz zrealizować lub w fazie realizacji. Zrób ten wypis na kartce, najlepiej przeznaczając jedną kartkę na każdy pomysł / projekt. Kiedy je zobaczysz czarno na białym łatwiej ci będzie nabrać dystansu. Spróbuj wybrać ten najlepszy, na podstawie twoich umiejetnosci, stanu zaawansowania projektu i przede wszystkim, jak już wyżej wspomniałam, według feedback, który przysłali twoi lektorzy.
  • Jak już wyidywidualizujesz zwycięski plan, nie pozostaje nic innego jak go zrealizować! Koniec z błyszczącymi przedmiotami, weź jeden projekt i go skończ! Załóż klapki na oczy i nie pozwól się rozproszyć lśniącym przedmiotom a jeżeli już się zdarzy, za każdym razem powtórz powyższy cykl. Zadaj sobie sensowne pytania, które pomogą ci zrozumieć, że odwracasz swoją uwagę od celu, pozwalając się uwieść błyskotliwym przedmiotom, które cię bombardują z każdej strony.

Oczywiscie ja tez padłam ofiarą tego zespołu ale dość łatwo udało mi się wyzdrowieć. Pierwszy raz usłyszałam o tym od pewnej amerykańskiej coach. To było prawdziwe olśnienie! Zrozumiałam, że pozwalałam się rozproszyć każdemu błyszczącemu przedmiotowi, który spotykałam na swojej drodze i nie udawało mi się nic skonkretyzować.

Tobie się zdarzyło lub zdarza? Rozpoznajesz się w tych objawach? Opowiedz twoje doświadczenia, może pomóc innym osobom.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *