JAK ZARZĄDZAĆ CZASEM ABY POLEPSZYĆ FOCUS

wirtualny asystent

Jedną z rzeczy jakich nauczyłam się administrując firmę całkowicie on line, że największym kłamstwem jakie my ludzie często sobie powtarzamy jest „nie mam czasu”. To patetyczna wymówka, którą bez przerwy słyszymy i przez to nie pozwalamy sobie na rozwój osobisty i profesjonalny. Jeśli nie masz czasu prawdopodobnie nie zapiszesz się na specjalistyczny kurs, który poszerzy twoje kompetencje zawodowe ani nie pójdziesz na jogę czy kurs tańca, żeby polepszyć twój stan psychofizyczny.

Problemem nie jest brak czasu lecz efektywne zarządzanie czasem.

Kilka wskazówek jak należycie wykorzystywać czas i koncentrować się tylko na ważnych rzeczach.

  • Wyznacz plan krótki, średni i długoterminowy. Zapytaj się jakie są twoje cele od dziś za rok.Co chciałbyś osiągnąć? Więcej pieniędzy? Więcej wolnego czasu? To bardzo proste. Jeśli chcesz więcej pieniędzy, musisz wygenerować więcej przychodów, co UWAGA, nie znaczy więcej pracy, lecz lepsza praca. Już podaję przykład: jeżeli sprzedajesz usługi, potrzebujesz lepszych klientów, jeśli sprzedajesz produkty, należy poprawić strategię marketingu tak aby zwiększyć sprzedaż. Chcesz więcej wolnego czasu? Musisz zacząć delegować pracę o czym porozmawiamy w ostatnim punkcie.
  • Ustal cele. Pamiętaj, że to nasze dążenia do ich realizacji utrzymują nas przy życiu i zapewniają młodość ducha! Przygotuj listę twoich pragnień na długi okres, na przykład rok czasu, po czym jasno określ krok po kroku jak je zrealizować. Twoje plany nie powinny zostać w powietrzu lecz należy je zapisać, bo w ten właśnie sposób projekty się realizują.Więc jeśli jesteś tradycjonalny/a, zapisz je na kartce długopisem, jeżeli na przykład znasz mapy mentalne możesz zrealizować jedną pod takim kątem. Taka mapa to bardzo użyteczny przyrząd, bo udowodniono, że mózg ludzki nie łączy myśli z tekstem pisanym, ale działa na zasadzie wyobrażeń, łatwo zapamiętuje obrazy i kolory. Tak więc rozrysowując twój plan w formie mapy możesz przenieść wszystko to co masz w głowie na kartkę i łatwo go zapamiętać.  To pozwoli ci ustalić i jasno widzieć hierarchię ważności. W tej klasyfikacji należy brać pod uwagę każdą akcję, która cię zbliży do osiągnięcia twojego celu. Cała reszta jest na drugim miejscu, pamietając oczywiście że człowiek oprócz różnego rodzaju priorytetów, ma też w życiu pewne obowiązki.
  • Zrób kalendarz. Jak już będzie gotowy plan długoterminowy, czyli wszystkie kroki do zrobiena aby osiągnąć twoje cele, możesz je przełożyć na średni i krótki termin. W ten sposób opracuj kalendarz fizyczny bądź wirtualny wykorzystując wiele gotowych aplikacji dostępnych w sieci. Ja osobiście jestem wielką fanką Googla, więc używam Google Calendar ale możesz też spróbować iCal jeśli używasz MAC’a albo Outlook na Windows’a. Sugeruję zrobić ich więcej niż jeden. Ja rozdzielam na: obowiązki, czas wolny, cele do realizacji i tak dalej.
  • Automatyzuj. Oczywiście nie wszystko sie da ale większość na pewno. Na przykład meile. Zawsze wiedziałam, że powinnam to zrobić ale dopiero niedawno udało mi się zrealizowac ten projekt. Oto moje doświadczenia w tym temacie: Od lat otrzymuje meile od osób, które pytają mnie o rady jak rozpocząć działalność w zawodzie Wirtualnego/ej Asystenta/ki. Zawsze na nie odpowiadałam i z czasem wykorzystałam je do realizacji różnych gratisowych źródeł takich jak posty, reporty i wideo. Wszystkie te pytania pomogły mi zrozumieć, jakie są problemy bądź tematy do rozwinięcia i udostępnienia jak najszerszej grupie osób. Odpowiadałam zawsze osobiście, nawet odsyłając tylko do stosownego artykułu, w którym można było znaleźć gotową odpowiedź, lecz mimo wszystko doszłam do sytuacji, w której nie radziłam sobie z nawałem meili. Z tego powodu stworzyłam automatyczną odpowiedź. Aktualnie kto pisze na adres asystencji otrzymuje informacje ze wszystkimi detalami dotyczącymi darmowego materiału, z którym może się spokojnie zapoznać. W tym meilu proszę również o zadawanie pytań których odpowiedzią mogą być zainteresowani również inne osoby, w komentarzach na blogu. To z prostego powodu. Jeżeli otrzymujesz dziennie 10 meili z tym samym pytaniem to ile czasu potrzebujesz aby odpowiedzieć na wszystkie 10? Jeśli jednak pytanie zostanie zadane na blogu jedną tylko dopowiedzią komunikuję treść 10 osobom! Ty również pomyśl jak zautomatyzować twoją działalność zaczynając od meili. Zapewniam, że zaoszczędzisz sporo czasu!
  • Deleguj. Kolejne kłamstwo, które sobie często powtarzamy brzmi mniej więcej: „To mogę zrobić tylko ja, nie da się oddelegować”. Oczywiście są rzeczy, którymi musimy się zająć osobiście lecz jest wiele innych, które należy zlecić podwykonawcom. Bardzo często przekazanie tych zajęć innym osobom, jest kluczem do szybszego rozwoju działalności zawodowej i osobistej. Delegując można się wiele nauczyć! Kiedy zaczęłam tworzyć mój team zrozumiałam które rzeczy mogą zrobić inne osoby, a którymi muszę się zająć osobiście i w ten sposób nauczyłam się jak prowadzić business, jak ważne są jasne wskazówki oraz że należy przyjmować z uwagą feedback współpracowników. Nikt nie jest wszystkowiedzący i jeśli któryś z twoich kooperantów, pracując nad konkretnym tematem znajdzie bardziej skuteczny sposób jego realizacji – nie ma nic cenniejszego!

Spróbuj zaaplikować te porady w prowadzeniu twojej działalności lub w życiu osobistym i później opowiedz jak poszło!

Jeśli masz uwagi lub komentarze zapraszam poniżej do podzielenia się nimi.

 

 

 

 

One Comment on “JAK ZARZĄDZAĆ CZASEM ABY POLEPSZYĆ FOCUS”

  1. Pingback: "ZESPÓŁ BŁYSZCZĄCYCH PRZEDMIOTÓW": ZAGROŻENIE DLA TWOJEJ WYDAJNOŚCI - Wirtualni Asystenci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *