WIRTUALNA ASYSTENTKA CZY ONLINE BUSINESS MANAGER?

Oto dlaczego wirtualna asystentka jest Online Business Manager

Termin Wirtualna Asystentka z pewnością nie oddaje w pełni pracy profesjonalistki, która czasami całkowicie zarządza biznesami swoich klientów.

W jezyku angielskim nie ma dużo wątpliwości co do figury Virtual Assistant: wiadomo, że jest to profesjonalista/ka wielozadaniowy/a, z szeroką znajomością świata online. Jest w stanie zajmować się samodzielnie różnymi zadaniami.

W języku polskim Wirtualną Asystentkę często kojarzy się w najlepszym razie z figurą sekretarki, jeżeli nie myśli się o Siri i innych oprogramowaniach dla smartphonów.

Według mnie problem ten rodzi się z mentalności. Wydaje mi się, że ze strony przedsiębiorców obecna jest tendencja posiadania całkowitej kontroli nad zadaniami do realizacji. Być może jest to brak zaufania lub chodzi o tzw. „syndrom supermena”, czyli przekonanie o tym, że można zrobić wszystko, bardzo typowe dla pracoholików.

Jakakolwiek jest motywacja, należy zostawić za plecami te stare schematy i zdać sobie sprawę, że czasy się zmieniły. Teraz wszystko jest o wiele szybsze i nie można pracować i zarządzać firmą tak jak się to robiło 10 lat temu.

Zawrotny sukces „4-godzinnego tygodnia pracy” Timoth’ego Ferriss’a to praktyczny przykład tego jak zmieniły się czasy: ludzie poszukują nowego stylu życia, w którym mniej się pracuje i zarabia się więcej. I jest to możliwe! Nawet jeżeli wyraziłam moje wątpliwości co do bestselleru Ferriss’a w poście: „4-godzinny tydzień pracy: to czego Tim Ferriss ci nie powiedział”, nie ma wątpliwości, że możliwe jest pracować mniej, wystarczy po prostu optymalizować pracę i delegowanie jest jednym z pierwszych kroków do osiągnięcia tego celu.

Sama świadomość współpracy z Online Business Manager a nie Wirtualną Asystentką zmienia postać rzeczy. Manager zarządza biznesem dokładnie tak, jak opisuje to moja klientka w opini opublikowanej na stronie: www.virtualmente.company

 

„Zanim skontaktowałam się z Mary Tomasso, czułam sie zawalona pracą i zagubiona w świecie internetu. Mary to znacznie więcej niż moja wirtualna asystentka. Terraz wiem, że moja działaność jest w dobrych rękach, bo ona nią koordynuje. Zarządza moim kontem w paypal, kontaktami z klientami, Social Network (Facebook, Twitter, Linkedin), programowaniem w WordPress, tygodniowym newsletterem (przeszliśmy z Awaber do Getresponse i zajęła się całym tym procesem) przestrzenią dedykowaną klientom i afiliowanym w Amamber, platformami do webinarów i wiedokonferencji jak Anymeeting, GoToWebiner e Instantteleseminar ? WSZYSTKO! Robi to osobiście lub deleguje odpowiednim osobom z zespołu.

Oddelegować coś Mary jest bardzo proste. To synonim profesjonalizmu, wydajności, uczciwości, uprzejmości, szybkości, zaufania i jest bez zarzutu jeżeli chodzi o relacje międzyludzkie.

Teraz mogę zająć się tym, co naprawdę lubie i co przynosi mi korzyści, bo ona zajmuje się całą resztą. Jeżeli chcesz osiągnąć sukces w biznesie, tak ja ja, Mary Tomasso jest rozwiązaniem”

Maria Tolmo – Coach, Pisarka www.mariatolmo.com

 

Jakie są różnice między wirtualną Asystentką i Online Business Manager?

 

W praktyce niewiele, ponieważ wiele Wirtualnych Asystentów, pokrywa w efekcie pozycję Online Business Manager, tak wiec przyjrzyjmy się niektórym różnicom, jaka jest percepcja figury asystenta, czy to wirtualnego czy też fizycznego i Online Business Manager, który może zarządzać biznesem online lub zdalnie działalnością offline.

  • Asystentka wykonuje, Manager zarządza, co często oznacza podejmowanie w pełni autonomicznych decyzji,
  • Asystentka wykonuje zadania, Manager zarządza projektami,
  • Asystentka jest pośrednikiem między innymi osobami w firmie, Manager koordynuje pracą zespołu,
  • Asystentka pracuje w konkretnym przedziale czasowym, Online Business Manager pracuje nad wynikami, niezależnie od kiedy, gdzie i jak.

Ostatni punkt jest podstawowy w zrozumieniu różnicy, ponieważ kto kontraktuje osobę lub usługę, nie powinien być zainteresowany ile to zajmie czasu, kiedy zostanie wykonane i czy w domu lub biurze. Powinien być zainteresowany wynikiem końcowym.

To również byłoby ważną zmianą w mentalności: nie mieć asystentki w biurze obok, tylko po to aby być pewnym, że jest tam do dyspozycji lecz ustalić konkretne cele biznesowe i skontaktować się z kimś aby je zrealizował.

Pomijając dysputy dotyczące użytego słowa, ważne jest zrozumienie, że profesjonalista tego typu, Online Business Manager, jest w stanie zarządzać biznesem, ponieważ posiada wystarczająco doświadczenia i ekspertyzy, które wywodzą się ze specyficznej formacji i zdobytego w praktyce doświadczenia.

Oddelegowanie pracy Online Business Manager pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Obstaję przy tezie, że Manager lub przedsiębiorca, który poświęca 2 godziny dziennie odpowiadając na meile, lub na inne działania natury administracyjnej, praktycznie traci pieniądze. Dlaczego? To bardzo proste i tłumaczy to równiez Tim Ferriss: przedsiębiorca powienien móc wycenić ile zarabia przez godzinę. Jezeli np. zarobek przedsiębiorcy lub profesjonalisty wynosi 100 € / h i spędza on 2 godziny dziennie odpowiadając na meile, to kosztuje go to 200 €.

Patrząc na to w ten sposób opcja outsourcing’u przedstawia się w zupełnie innej perspektywie, prawda?

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *