PRZYSZŁOŚĆ PRACY: NADCHODZI IDEALNA BURZA!

PRZYSZŁOŚĆ PRACY: NADCHODZI IDEALNA BURZA!

To żaden nowy argument. Jeżeli śledzisz światowe tendencje ekonomiczne z pewnością już wiesz, że definicja o idealnej burzy została wykreowana rok temu w World Economic Forum.

Mówiono tam o czwartej rewolucji przemysłowej i jej intereakcji z innymi faktorami socjalno – ekonomicznymi i demograficznymi, które wspólnie wykreują cytowaną idealną burzę, po której nastąpią zmiany w modelu biznesowym we wszystkich sektorach. Ten nowy model biznesu, z kolei wprowadzi poważne “zaburzenia” na rynku pracy.

Pojawią się nowe zawody, które częściowo lub całkowicie zastąpią inne. Umiejętności potrzebne do nowych i starych zawodów zmienią się prawie we wszystkich sektorach. Zmieni sie również sposób w jaki osoby pracuja i gdzie pracuja.

Idealna burza może odbić się w różnym stopniu na obu płciach i zmienić dynamikę różnic między nimi. Raport “Przyszłość zawodów” ma na celu uchylenie rąbka tajemnicy i dostarczenie specyficznych informacji jak te nowe trendy wpłyną na przemysł i państwo. Mówi się w nim o okresie czasu, w którym się odczuje różnice w ilościach miejsc pracy, poziomach zatrudnienia i przede wszystkim nowych umiejętnościach.

Główne tendencje, które będą miały wpływ na modele biznesowe

Doskonale przedstawiona w poniższej tabeli, najważniejsza tendecja w sektorze usług profesjonalnych będzie się wiązać z naturą pracy, a dokładnie jej elastycznością.

Bardzo ważny również wpływ tendencji, które mają związek z Big Data  (43%), z mobilnym internetem oraz chmurą (cloud computing)

 

Jak uniknąć problemów związanych z nadchodzącymi zmianami w świecie pracy

Wydaje się, że nie da się uniknąć idealnej burzy, ale z pewnościa można zmniejszyć ewentualne szkody jakie za sobą zostawi. Powtarzam to od wielu lat: mamy w stosunku do nas samych obowiązek transformacji naszych przyzwyczajeń związanych z pojęciem pracy; nie możemy być ofiarami okoliczności, ponieważ wiele z nich może ulec zmianom.

Poniżej strategie, które według raportu są skuteczne i przypadkowo wiele z nich związanych jest z elastycznością pracy. Mówi się również o tym aby zdalnie pertraktować z personelem.

il-futuro-del-lavoro
Myślę, że nie można dłużej ignorować tej tendencji, również Polska z pewnością będzie musiała się do niej dostosować: nadszedł czas na innowację.

Wśród państw przeanalizowanych w raporcie (prawie wszystkie państwa tak zwanego “pierwszego świata” i nowe dopiero wchodzące do światowej czołówki) idealna burza spowoduje utratę prawie 7 milionów miejsc pracy z czego 2/3 związanch z rolą administracyjną i generalnie pracą biurową. Zostanie jednak stworzonych około 2 milionów nowych miejsc pracy w sektorach związanych z informatyką, matematyką, architekturą i inżynierią, czyli netto strata będzie wynosić okolo 5 milionów.

Tendencje zawodowe podzielone na kategorie

Poniżej spojrzenie panoramiczne na nowe i odchodzące miejsca pracy. Bardzo interesujące zapotrzebowanie na ciągłe aktualizowanie, studiowanie i uczenie się nowych rzeczy. W tym aspekcie logiczną jest pozytywna tendencja wszystkich prac związanych ze szkoleniem.

nuovi-posti-lavoro
Jakie będą umiejętności najbardziej poszukiwane w 2020?
skills-lavoro-futuro
Ja osobiście uważam za bardzo interesujące audio z serii The Great Courses z Audible.  Mowa o kursach i konferencjach różnych długości, (niektóre nawet około 20 godzin!) które niestety nie są gratis ale strona oferuje 1 miesiąc darmowej próby. Wszyskie są związane z rozwojem osobistym: inteligencja emocjonalna, krytyczne myślenie, kreatywność, zdolność rozwiązywania złożonych problemów, negocjacja. Wszystkiego tego możesz oczywiście się nauczyć lub rozwinąć i z pewnością przydadzą się również w wielu aspektach codziennego życia, nie tylko w pracy. Nie znajdziesz jednak tych argumentów w szkolnych książkach, lecz przechodząc tak zwaną szkołę życia. W każdym razie jest wiele zródeł poświęconych tym tematom, radzę ci sporo czytać, ogladać darmowe video i jeśli uważasz za potrzebne, możesz nawet zrobić jakis kurs.

Podsumowując: pomijając numery i statystyki, które bądź co bądź pozostaną zawsze dość sterylne, tendencja istnieje i czuć ją w obecnym kryzysie. Kryzys to nic innego jak możliwość robienia rzeczy w inny sposób, stworzenia nowych możliwosci analizując w jaki sposób możemy znowu wejść do gry na nowych warunkach. Stała praca umarła, end of the story!

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *