PRZYSZŁOŚĆ PRACY: NADCHODZI IDEALNA BURZA!

PRZYSZŁOŚĆ PRACY: NADCHODZI IDEALNA BURZA!

To żaden nowy argument. Jeżeli śledzisz światowe tendencje ekonomiczne z pewnością już wiesz, że definicja o idealnej burzy została wykreowana rok temu w World Economic Forum.

Mówiono tam o czwartej rewolucji przemysłowej i jej intereakcji z innymi faktorami socjalno – ekonomicznymi i demograficznymi, które wspólnie wykreują cytowaną idealną burzę, po której nastąpią zmiany w modelu biznesowym we wszystkich sektorach. Ten nowy model biznesu, z kolei wprowadzi poważne “zaburzenia” na rynku pracy.

Pojawią się nowe zawody, które częściowo lub całkowicie zastąpią inne. Umiejętności potrzebne do nowych i starych zawodów zmienią się prawie we wszystkich sektorach. Zmieni sie również sposób w jaki osoby pracuja i gdzie pracuja.

Idealna burza może odbić się w różnym stopniu na obu płciach i zmienić dynamikę różnic między nimi. Raport “Przyszłość zawodów” ma na celu uchylenie rąbka tajemnicy i dostarczenie specyficznych informacji jak te nowe trendy wpłyną na przemysł i państwo. Mówi się w nim o okresie czasu, w którym się odczuje różnice w ilościach miejsc pracy, poziomach zatrudnienia i przede wszystkim nowych umiejętnościach.

Główne tendencje, które będą miały wpływ na modele biznesowe

Doskonale przedstawiona w poniższej tabeli, najważniejsza tendecja w sektorze usług profesjonalnych będzie się wiązać z naturą pracy, a dokładnie jej elastycznością.

Bardzo ważny również wpływ tendencji, które mają związek z Big Data  (43%), z mobilnym internetem oraz chmurą (cloud computing)

 

Jak uniknąć problemów związanych z nadchodzącymi zmianami w świecie pracy

Wydaje się, że nie da się uniknąć idealnej burzy, ale z pewnościa można zmniejszyć ewentualne szkody jakie za sobą zostawi. Powtarzam to od wielu lat: mamy w stosunku do nas samych obowiązek transformacji naszych przyzwyczajeń związanych z pojęciem pracy; nie możemy być ofiarami okoliczności, ponieważ wiele z nich może ulec zmianom.

Poniżej strategie, które według raportu są skuteczne i przypadkowo wiele z nich związanych jest z elastycznością pracy. Mówi się również o tym aby zdalnie pertraktować z personelem.

il-futuro-del-lavoro
Myślę, że nie można dłużej ignorować tej tendencji, również Polska z pewnością będzie musiała się do niej dostosować: nadszedł czas na innowację.

Wśród państw przeanalizowanych w raporcie (prawie wszystkie państwa tak zwanego “pierwszego świata” i nowe dopiero wchodzące do światowej czołówki) idealna burza spowoduje utratę prawie 7 milionów miejsc pracy z czego 2/3 związanch z rolą administracyjną i generalnie pracą biurową. Zostanie jednak stworzonych około 2 milionów nowych miejsc pracy w sektorach związanych z informatyką, matematyką, architekturą i inżynierią, czyli netto strata będzie wynosić okolo 5 milionów.

Tendencje zawodowe podzielone na kategorie

Poniżej spojrzenie panoramiczne na nowe i odchodzące miejsca pracy. Bardzo interesujące zapotrzebowanie na ciągłe aktualizowanie, studiowanie i uczenie się nowych rzeczy. W tym aspekcie logiczną jest pozytywna tendencja wszystkich prac związanych ze szkoleniem.

nuovi-posti-lavoro
Jakie będą umiejętności najbardziej poszukiwane w 2020?
skills-lavoro-futuro
Ja osobiście uważam za bardzo interesujące audio z serii The Great Courses z Audible.  Mowa o kursach i konferencjach różnych długości, (niektóre nawet około 20 godzin!) które niestety nie są gratis ale strona oferuje 1 miesiąc darmowej próby. Wszyskie są związane z rozwojem osobistym: inteligencja emocjonalna, krytyczne myślenie, kreatywność, zdolność rozwiązywania złożonych problemów, negocjacja. Wszystkiego tego możesz oczywiście się nauczyć lub rozwinąć i z pewnością przydadzą się również w wielu aspektach codziennego życia, nie tylko w pracy. Nie znajdziesz jednak tych argumentów w szkolnych książkach, lecz przechodząc tak zwaną szkołę życia. W każdym razie jest wiele zródeł poświęconych tym tematom, radzę ci sporo czytać, ogladać darmowe video i jeśli uważasz za potrzebne, możesz nawet zrobić jakis kurs.

Podsumowując: pomijając numery i statystyki, które bądź co bądź pozostaną zawsze dość sterylne, tendencja istnieje i czuć ją w obecnym kryzysie. Kryzys to nic innego jak możliwość robienia rzeczy w inny sposób, stworzenia nowych możliwosci analizując w jaki sposób możemy znowu wejść do gry na nowych warunkach. Stała praca umarła, end of the story!

 

 

 

 

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *