STAŃ SIĘ WSZECHSTRONNY

W coraz bardziej zglobalizowanym świecie, gdzie informacja jest do dyspozycji każdego a dzięki internetowi jest ona darmowa i ogólnie dostępna, myślę że ważna jest ponowna ocena różnych specjalizacji.

Kiedy myślimy na przykład o zachodniej medycynie konwencjonalnej, wiemy iż poziom ten jest taki, że kiedy ktoś ma problem ze stopą, najpierw pójdzie do lekarza ogólnego, który prawdopodobnie odeśle go do ortopedy, który jeśli stwierdzi, że nie ma problemów z kośćmi, odeśle do neurologa lub do reumatologa i lista ta może się wydłużyć o dermatologa, a jeśli chodzi o problemy związane z krążeniem o angiologa, flebologa, itd.

Orientalna medycyna tradycjonalna, bierze z kolei pod uwagę istotę ludzką jako całość a nie jako stopę, paznokieć, czy żyłę. Tak więc jeden lekarz jest zazwyczaj w stanie rozwiązać problem jednego pacjenta, bez potrzeby przeżywania za każdym razem Odysei wsród specjalistów, którzy z ich poziomem specjalizacji nie potrafią dostrzec nic innego.

To właśnie mam na myśli kiedy mówię o ponownej ocenie specjalizacji. Może nam sie zdażyć taka sama sytuacja, kiedy ktoś prosi nas o konkretną usługę i będziemy musieli odesłać go do specjalisty.

Nie chodzi mi o to aby być ekspertem w 10 tysiącach rzeczy bo po pierwsze, jest to niemożliwe a po drugie, mało profesjonalne: prawie nikt nie jest w stanie dostarczać wysokich jakości usług np: z grafiki i z copywriting.

Jeżeli jednak zajmujesz się pisaniem zawartości dla konkretnego klienta i któregoś dnia prosi cię on o stworzenie zdjęcia z odpowiednim zdaniem do publikacji na Facebooku, powinieneś być w stanie je zrealizować. Nawet jeśli prosi cię o zmontowanie wideo lub opublikowanie audio podcast lub zrealizowanie kampanii reklamowej na Facebook Ads. Oczywiscie zawsze będzie ktoś zdolniejszy, kto potrafi zrobić to lepiej od ciebie ale będzie dużym atutem posiadanie tych umiejętności.

Myślę, że istnieją 3 poziomy realizacji usług. Być może jest ich więcej biorąc pod uwagę także ich odcienie ale powiedzmy, że istnieje poziom „jako taki”; poziom średni do przyjęcia lecz profesjonalny; oraz poziom wysoko profesjonalny. Jeżeli dla twojego klienta wystarczy poziom przyzwoity lecz profesjonalny powinieneś zdecydowanie stać się dostawcą usług na tym poziomie, zdobywając doświadczenie w różnych dziedzinach.

To bardzo pomocny aspekt we wszechstronności, ponieważ kiedy będziesz mógł oddelegowac te usługi, staniesz sie doskonałym Project Manager lub lepiej Online Business Manager

Mnie zdażyło się to z jednym klientem, który nie miał zbyt dużego budżetu do dyspozycji i zdecydował się płacić mi za wsparcie w swoim biznesie online. Nie mógł on opłacić programisty, grafika, specjalisty od reklamy pay-for-click, itd.

Zawsze chętnie wyszukuję zagadnienia w internecie i lubię eksperymentować choć nie znoszę improwizacji i bardzo uważam na standard jakości. Muszę przyznać, że doświadczenie z tym klientem było dla mnie wielką szkołą. Nauczyłam się dosłownie wszystkiego na przyzwoitym i godnym zaprezentowania poziomie, zwłaszcza, że miał on dość wysokie wymagania.

Potem pojawił sie moment, w którym jednocześnie nie podołałam wszystkiemu. Zajmowałam sie grafiką, marketingiem, częścia techniczną bloga, newsletterem, zarządzaniem produktami on line i jego programami afiliacyjnymi, customer care. Klient powiększył swoje przychody na tyle, że mógł sobie pozwolić na prawdziwy team online. Ja zostałam managerem swojego biznesu online, zajmując się oddelegowywaniem specjalistom, wszystkich zadań, którymi wcześniej zajmowałam się osobiście.

Takie rozwiązanie znacząco mnie odciążyło i mogłam pracować na nowym stanowisku w profesjonalny sposób, ponieważ dobrze znałam te zagadnienia. Wiedzialam ile czasu potrzeba na aktualizacje strony w WordPress i wszystkich swoich wtyczek, odpowiedzieć na meile klientów, itd. Tak więc wiedziałam kogo kontraktować, kto jest wystarczający poważny i specjalizuje się w konkretnym temacie, nie wystawiając mojego klienta na ryzyko niepoważnych amatorów, których pełno w sieci.

Zawsze przyznawałam się do moich limitów wyjaśniając, że mogę się zająć konkretnym zadaniem, ale nie na poziomie specjalisty. I to jest właśnie główne przesłanie tego artykułu: staraj się zdobyć jak najwięcej umiejętności, znajomości i doświadczenia. Dla niektórych klientów będzie to więcej niż wystraczające i kiedy ich działalność się rozwinie, możesz stać się świetnym Online Business Manager, bo będziesz znał/ła pracę na 360°.

Co o tym myślisz? Jesteś gotowy/a zdobyć umiejętności na 360° w web czy wolisz się specjalizować?

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *