Blog

JAK PRZEZWYCIĘŻYĆ STRACH I PRZEJŚĆ DO AKCJI

Nawet jeśli niektóre spośród osób, które do mnie piszą, zadają pytania techniczne (w jakiej formie legalnej rozpocząć działalność wirtualnej asystentki, jak znaleźć klientów, jakie usługi zaoferować itd) wiele osób opowiada mi część ich życia i pytają o porady jak zacząć, biorąc pod uwagę ich aktualną sytuację.

Nie wszyscy mówia mi wprost „Boję się zostawić stałą pracę”, ale jest to oczywiste, kiedy mówia mi, że mają kredyt, że są samotnymi matkami… Żadnej z nich nie doradziłabym zostawiać wszystkiego i liczyć na dobry los: są sytuacje, w których rzucić pracę jest łatwiej niż w innych. Każdy z nas powinien samodzielnie wybierać, kiedy jest naprawdę przekonany.

Jeżeli zdasz sobie sprawę, że poza twoją aktualną sytuacją (łatwiejszą lub trudniejszą) jest też strach, chciałabym podzielić się z tobę tym co zrobiłam i czego się nauczyłam w walce z lękiem. Mam nadzieję, że ci się przyda.

Z mojego doświadczenia wynika że są 3 rzeczy, które pomogą ci pokonać strach:

Poznaj twoje obawy

Należy zrozumieć iż strach jest mechanizmem fizjologicznym dość powszechnym wsród wszystkich ras zwierząt i ma za cel ochronę gatunku. Należy unikać jakiejkolwiek sytuacji, która w jakiś sposoób może przedstawiać zagrożenie dla jego przetrwania.

W takim razie strach jest naszym przyjacielem! Od milionów lat trzyma przy życiu nasz gatunek.

Istnieje równiez strach, który nie jest fizjologiczny lecz jest pod wpływem fałszywych przekonań lub „prawd” socjalnych. Np: „Zostawić stałą pracę? Co powiedzą inni?”

Pierwszy rodzaj leku, ten fizjologiczny jest przydatny, drugi natomiast hamuje nas w rozwoju i nie pozwala wyjść ze strefy komfortu aby spróbowac innych dróg, które mogą przynieść ze sobą nowe możliwości.

Aby zrozumieć czy twój lęk jest twoim „przyjacielem” lub odwrotnie, bojkotuje cie, jest bardzo proste: zadaj sobie pytanie, co masz do stracenia.

Jeżeli masz rodzinę na utrzymaniu, lub jesteś sam ale całe twoje życie zależy od twojej wypłaty, kredyt, wynajęcie, stałe wydatki, żywność, itd. W takim razie twój strach przed porzuceniem stałej pracy i rozpoczęciem własnej działalności jest jak najbardziej usprawiedliwiony.

Cena jaką masz do zapłacenia jest bardzo wysoka bo łączy się z twoim przeżyciem, tak więc wybór własnego biznesu może być lekkomyślny i ryzykowny.

Nie przjmuj się jednak, to nie koniec! Zawsze jest jakieś rozwiązanie, zawsze mamy alternatywę.

Jeżeli znajdujesz się w takiej sytuacji, radzę ci zacząć z twoją działalnością wirtualnej asystencji lub jakiejkolwiek innej profesji online w równoległy sposób. W rzeczy samej, branża online często nadaje się do pracy part time, nawet na dłuższym etapie, czemu nie? Znam wiele wirtualnych asystentek, które pracują na pół etatu. Z czasem zawsze możesz zamienic ją  w twoją główną działalność lub zdasz sobie sprawę, iż nie dasz rady zająć sie obiema pracami i dasz sobie spokój ale nic nie stracisz. Zainwestowałeś czas aby zrozumieć lepiej co chcesz zrobić.

Jeżeli z kolei na pytanie „co mam do stracenia”, zdasz sobie sprawę, że nie jest tego aż tak dużo, że tnąc niektóre koszty i trochę modyfikując twój styl życia uda ci się pokryć twoje główne wydatki, to powinieneś zaryzykować.

Połącz się z twoją pasją

Strach, jak wszystkie emocje, sprawia, że przyćmiewa całą resztę. Tak jak kiedy jesteśmy źli i nie słuchamy argumentów, kiedy się boimy, skupiamy się na strachu i zapominamy o całej reszcie. Zapominamy kim jesteśmy, jakie mamy pasje i co jest celem naszego życia.

Jeżeli nie wiesz co jest twoją pasją, spróbuj zadać sobie pytanie co byś zrobił gdyby pieniądze nie były problemem. Prawdopodobnie odpowiesz: „podróże” (często słyszę tę odpowiedź) ale nie jest ona wyczerpująca. Podróże to często odpowiedź kogoś, kto jest zestresowany i potrzebuje ucieczki, ale szczerze mówiąc niewiele jest osób, które tylko podróżują. Istnieją. To prawda, ale są to osoby, które rezygnuja z wielu wygód i dla których samo życie jest podróżą, żyja bierzącym dniem. Jeżeli taki jest twój pomysł, sugeruję ci lekture:

Jeżeli jednak nie odpowiada ci ten styl życia, szukaj wewnątrz ciebie. Być może potrzebujesz odbyć podróż lub połączyć pracę z podróżą, ale co cię pasjonuje? Web marketing? Joga? Gotowanie? Matematyka? Każdy z nas ma konika, który nas aktywuje i motywuje, jak pisał Steve Jobs:

„Jeżeli jeszcze go nie znalazłeś, szukaj, nie zadawalaj się, bo jak we wszystkich sprawach sercowych, będziesz wiedział kiedy go odnajdziesz.”

Zrób plan akcji

Dobrym sposobem na oszukanie strachu lub lepiej: oszukanie umysłu poprzez oderwanie jego uwagi od lęku, jest planowanie. Jeżeli zajmiesz twój czas planując twoją nową działalność, twoja uwaga przestawi się z lęku na entuzjazm, lub w każdym razie na motywację i akcję. Szybko zapomnisz o strachu i nawet nie będziesz pamiętać czego się obawiałeś.

Zrób mapę mentalną zaczynając od twoich pasji i wyindywidualizuj kroki potrzebne do realizacji twojego marzenia.

Jakąkolwiek wybierzesz metodę, pamiętaj że ważne aby wydobyć z umysłu twoje myśli, projekty, pomysły i stworzyć z nich źródło wsparcia, z którego będziesz zawsze mógł korzystać. To troche jak przepis kulinarny: kiedy przygotowujesz po raz pierwszy nowe danie, będziesz potrzebować napisanego przepisu, ponieważ trudno zapamiętać od razu wszystkie składniki, ilości i przygotowanie. Z czasem nauczysz się go na pamięć i będziesz przygotowywać danie bez jego pomocy.

Twój nowy projekt jest jak przepis: umysł nie może sobie poradzić ze wszystkimi nowymi pomysłami, których z czasem będzie coraz więcej. Jeden pomysł pociąga za sobą kolejny i w rezultacie może wytworzyć się chaos.

Tak więc napisz twój przepis na nowe życie i z czasem go zrealizujesz.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *