NIE BIERZ WSZYSTKIEGO DO SIEBIE

W świecie coraz bardziej połączonym w sieci, wszyscy jesteśmy trochę osobami publicznymi, w każdym razie jesteśmy w różnym stopniu wyeksponowani. Nie wiem czy znacz angielski serial „Black Mirror” (niepokojący i ponury, widziałam tylko kilka odcinków). Nawiazuję w szczególności do jednego konkretnego odcinka, którego ci nie opowiem, jeśli go nie widziałeś/aś ale skupię się na jego zawartości.

Praktycznie hipotyzuje się świat, w którym wszystko, ale to wszystko robi się bazując się na rating: znaleźć pracę, otrzymać kredyt, zerezerwować podróż, musisz mieć rating minimalny. Oryginalnie termin ten wywodzi się ze świata finansowego; jest to ocena ryzyka, przy każdym rodzaju inwestycji. Aktualnie, w świecie wirtualnym, są to gwiazdki ratingu (wskaźniki), które często spotyka się na różnych stronach i aplikacjach. I to wszystko co powiem w odniesieniu do tego odcinka, który mnie zainspirował tak, aby nie zepsuć ci niespodzianki 😉

Według ciebie daleko nam od takiej rzeczywistosci? Nie sądzę… Jak pomyślisz, to tak naprawdę my już w niej żyjemy! Cyberbullismo i samobójstwa nastolatków, którzy nie mają jeszcze dojrzałości emocjonalnej i umysłowej aby zmierzyć się z brakiem akceptacji ze strony innych, są smutnym tego przykładem.

Jako, że jestem zanurzona w tym świecie online z powodu pracy ale nie tylko, bo wybrałam ją właśnie dlatego, że jest moją pasją; chciałabym podzielić się kilkoma sugestiami tak, aby wyjść bez szwanku w świecie, w którym haters, negatywne komentarze i niszczące krytyki są na porządku dziennym.

Na początek, negatywne krytyki nie oceniają ciebie lecz osobę, która je wygłasza. Zdarzają się przypadki, kiedy ktoś, kto ma na celu nasze dobro, może nam dać feedback, który zinterpretujemy jako nagatywny, który jednak, został wygłoszony naprawdę dla naszego dobra. Niestety, w większości przypadków chodzi o hater, zazdrosnych, zawistnych i całe to niemiłe towarzystwo. Najlepszym rozwiązaniem jest: ignorować, bo nie dotyczy ciebie: to co inni myślą lub mówią o tobie, to ich problem.

Ale to nie wszystko. Również zwykła odmowa ze strony klienta, ciągły brak odpowiedzi na wysłane kosztorysy, problemy ze znalezieniem klientów; mogą łatwo powalić na ziemię naszą samoocenę.

Reagowanie na te sytuacje w sposób osobisty to najłatwiejsza rzecz jaka może się zdarzyć, to dotyczy właśnie mnie! Wystarczy odwrócić focus i myśleć, że to co ktoś zrobił nie zrobił tego tobie, lecz po prostu zrobił. I koniec!

Jeśli nie odpowiadają ci na meile, nie przeszedł twój projekt, zwolnili cię, itd.: nie zależy to od ciebie.

Myślę, że to podstawowa rzecz do zrozumienia i łączy się z różnicą pomiędzy poczuciem własnej wartości i skuteczności.

Krótko mówiąc, nie jesteś tym co robisz. Jeśli masz świetne wyniki i pozytywne feedback lub przeciwnie: zawiedziesz kogoś w realizacji jakiegoś projektu, lub jesteś atakowany przez innych z jakiegoś powodu; twoja wartość się nie zmienia: jesteś zawsze tą samą osobą.

Na koniec 3 wskazówki częściowo wzięte z książki Don Miguel Ruiz „Cztery umowy: droga do wolności osobistej”. Dwa z nich są szczególnie ważne w konteście tego o czym mówimy: nie zakładać i nie brać wszystkiego do siebie.

  1. Nie zakładać to aspekt często lekceważowny. Zdarza ci się robić sobie paranoje typu: „Nie napisał do mnie bo…”, „Może nie zadzwonił bo…” Ja osobiście byłabym świetną scenarzystką horrorów na temat tego co inni mówią, myślą i robią. Stop! Nie możemy nic zakładać, ponieważ nie jesteśmy w głowie innych osób. Koniec historii.
  2. Idź na przód swoją drogą, jak koń z klapkami na oczach. Kompletnie nie słuchaj tego co mówią inni, powtarzaj sobie jak mantrę: „To co inni myślą i mówią na mój temat, to ich problem”.
  3. Kiedy zdaży się coś negatywnego lub interpretujesz jako negatywne zawodowo, pamiętaj wszytkie twoje małe i duże sukcesy a jeśli ich nie widzisz, zrób najprostszą rzecz w świecie: oddychaj, słuchaj własnego oddechu. Jesteś żywy/a, to wystarczy by być wdzięcznym. Cała reszta jest mniej ważna.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *