JAK ZNALEŹĆ KLIENTÓW ZAINTERESOWANYCH WIRTUALNĄ ASYSTENCJĄ?

Jest to oczywiście jedno z pierwszych pytań, jakie stawia sobie każdy, kto chce się podjąć tego zawodu. Jak zawsze powtarzam i uczę na moim kursie dla wirtualnych asystentów, że jest to rodzaj działalności niezależnej lub przedsiębiorczej. Należy zmienić więc mentalność i porzucić paradygmat związany z „miejscem na znalezienie klientów”. Trzeba raczej zdobyć umiejętności i zbudować strukturę, która stworzy warunki i pozwoli na to aby to oni cię znaleźli.

 

Zbuduj twoją platformę

Używamy terminu platforma w szerokim tego słowa znaczeniu. Wyobraźmy sobie, że jest to Twój sklep, jeśli jest to działanie offline. Jednak sklep to nie tylko miejsce fizyczne, składa się on także z klientów, współpracowników, dostawców itp.

Wyobraź więc sobie budowanie tego typu struktury: twoją stronę www (okno wystawowe sklepu) i kolejno grupę ludzi zainteresowanych twoimi usługami, którą będziesz budować dzień po dniu, dostarczając odpowiednich treści i budując relacje, tj. odpowiadając na ich e-maile i ich komentarze, kiedy do ciebie piszą.

Wymaga to czasu i nauki. Wymaga również dokładnego zbadania rynku oraz przemyślenia tego, jak ty dzieki twoim umiejętnościom możesz zaspokoić potrzeby. Rozwiązać utajony lub oczywisty problem w konkretnym segmencie rynku, który będzie Twoją niszą.

Oto kilka innych wskazówek, gdzie i jak szukać klientów dla tych, którzy dopiero zaczynają:

Szukaj na platformach dla freelencerów

Nie należy ono do moich ulubionych i przyznaję, że zaglądałam tam tylko na początku i stworzyłam profil na platformie w języku angielskim, ale nigdy nie spędziłam łącznie więcej niż godzinę. Uważam jednak, że należy je zaznaczyć. Chciałbym jednak wyjaśnić powód mojego wyboru.

Od samego początku postanowiłam zbudować działalność, która może mieć możliwość rozwoju, czyli może stać się agencją, z ofertą usług znacznie szerszą niż te, które sama mogłam zaoferować.

Aby to osiągnąć, zainwestowałam czas i pieniądze w szkolenie i budowanie zespołu współpracowników, który mógłby zagwarantować wzrost mojej firmy. Nigdy nie chciałam być wolnym strzelcem, ale przedsiębiorcą. Dlatego wolałam spędzać czas w ten sposób, niż znajdować prace na tego typu platformach. To jest moje osobiste doświadczenie, ale jeśli dopiero zaczynasz, możesz skorzystać z tych platform.

Uwaga na ceny, które zwykle są niskie, i często jest to prawdziwą aukcja dla tych, którzy oferują mniej. Kolejny powód, dla którego nigdy nie chciałam korzystać z tych platform: bardzo często klienci, którzy nas znajdują, starają się oszczędzać, a ja zawsze starałam się współpracować z klientami, którzy rozumieją i doceniają jakość oraz wartość dodaną, jaką wnoszę do ich działalności.

Oto niektóre z platform:

Workana, Fiverr, Remote, GoLance, Upwork, Weworkremotely, Freelencer, Peopleperhour, Guru, Twago, oraz kilka polskich: Useme, Freelanceria, WPzlecenia.

Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że jeśli szukasz zlecenia w języku angielskim, z jednej strony konkurencja jest większa, ale z drugiej strony są poważne firmy, które szukają pracowników, którzy mogą być zakontraktowani zdalnie, a więc z możliwością dłuższej współpracy, a nie tylko jednorazowo. W związku z tym zapraszam do lektury tego artykułu Forbesa, w którym mówi on o 100 firmach zatrudniających zdalnych pracowników.

 

Utwórz sieć (networking)

Szerszy i często nadużywany termin, przełożony na działania: zacznij od swojego kręgu znajomych. Odwiedź stowarzyszenia przedsiębiorców z Twojej okolicy, Izby Handlowe, idź na wydarzenia, w których może być twój potencjalny klient i bądź gotowy/a na wyjaśnienia (tak jakbyś musiał/a wytłumaczyć twojej babci), co robisz, a przede wszystkim, jaki problem rozwiązujesz. Postaw się w sytuacji rozmówcy: dlaczego miałby się interesować twoimi usługami?

Zastanów się nad każdym wydarzeniem (szkoleniowym i nie tylko), które daje ci możliwość nawiązywania nowych kontaktów w celu budowania autentycznych relacji zawodowych. Innymi słowy: nie chodź na spotkania i wydarzenia, aby sprzedawać, ale spotkaj ludzi, którzy mogą sprawić, że będziesz wzrastał/a jako profesjonalista/ka.

Możesz także organizować wydarzenia, aby zaprezentować zawód WA i usługi jakie oferujesz.

 

Szukaj w sieciach społecznościowych

Jeśli szukasz „miejsca”, w którym możesz znaleźć i dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych klientów, platformy społecznościowe są tym miejscem.

Powinieneś/powinnaś być w stanie określić, gdzie jest twój potencjalny klient, ale z pewnością należy wziąć pod uwagę Linkedin, chociaż uważam go za mniej kreatywny i nieco nudny. To wciąż idealna sieć społecznościowa dla B2B, czyli Business To Business, więc jest najlepsza aby dostawcy usług mogli dotrzeć do profesjonalistów i firm.

W Linkedin, aby zwiększyć liczbę konkretnych kontaktów, możesz zacząć od subskrybowania grup, w których mogą być docelowi odbiorcy. Zacznij aktywnie uczestniczyć w tych grupach i wyszukiwać profile, które mogą być potencjalnymi klientami. Zawsze staraj się rozpocząć rozmowę. Zacznij budować dialog, zanim zaproponujesz swoje usługi. Szczerze mówiąc, jeśli zbudowałeś/aś interesujący profil, w którym jasne jest, jaki problem rozwiązujesz, potencjalni klienci będą cię prosić o więcej informacji.

Każdy portal społecznościowy jest inny i przydałby się osobny post dla każdego z nich, ale podstawowe zasady obowiązują we wszystkich: stwórz relacje przed sprzedażą. Dawaj zanim o coś poprosisz. Pamiętaj, że z drugiej strony jest osoba. Staraj się z nią identyfikować i nie robić niczego, czego byś nie chciał/a zrobić samemu/ej sobie.

Przychodzi ci di głowy jakaś inną strategia do znajdowania klientów? Czy masz jakieś pytania? Napisz w komentarzach, odpowiem ci z przyjemnością!

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *