EMPATIA: NIEZASTĄPIONA W PRACY NA ODLEGŁOŚĆ

Kiedy ktoś zaczyna specjalizować się w nowym zawodzie zbyt często priorytetem są profesjonalne kompetencje, forma prawna nowej działalności, jej nazwa, logo, branding; zapominając często o osobistych atrybutach, które w tym wypadku są podstawowe.

Myślę, że empatia to jeden z aspektów, które należy koniecznie wziąć pod uwagę aby dobrze pracować z klientami i współpracownikami na odległość.

Pierwszy artykuł na temat empati, jako podstawowej charakterystyce u wirtualnego asystenta, napisałam w odległym 2010 roku. W obecnej sytuacji wydaje mi sie jakby to było wczoraj a jednocześnie prawie wiek temu, patrząc na to kim jestem dzisiaj.

W tamtym artykule wspominałam czym jest empatia, prawie wszyscy wiedzą o czym mowa, bo z pewnością nie jest to nowe pojęcie. Tłumaczyłam również dlaczego uważam za istotne jej rozwój u wirtualnego asystenta. Teraz chciałabym wzbogacić temat kilkoma wskazówkami o tym, jak rozwinąć empatię, aby lepiej pracować na odleglość:

Empatia u wirtualnej asystentki:

  • Pozwala zrozumieć jakie są potrzeby klienta
  • Sprawia, że potrzeby innych odbieramy jako nasze, dzięki czemu to co jest ważne i pilne dla klienta, jest ważne również dla nas
  • Umożliwia ustawienie priorytetów, według priorytetów klienta
  • Pomaga podejmowac szybkie i trafne decyzje wiedząc, że nasz klient zdecydowałby w ten sam sposób, kierując się dobrem własnej firmy
  • Da uczucie, że sukces klienta i jego działalnosci jest po części naszym osiągnięciem i dlatego nasze działania są na niego ukierunkowane.

Rozwinięcie epati to podstawowy klucz do raportu opartego na zaufaniu oraz do długiej i zyskownej współpracy między wirtualną asystentką a klientem.

Jak rozwinąć empatię

Z pewnością nie brakuje tekstów profesjonalnych i kompetentnych w tej materii, ja dam ci kilka sugestii wywodzących się z mojego doświadczenia. Oczywiście uważam się za osobę bardzo empatyczną i prawdą jest, że każdy ją posiada w większym lub mniejszym stopniu. Ta charakterystyka jest obecna w każdym człowieku. Jak ją rozwinąć?

  1. Poznaj siebie. To podstawowy punkt wyjścia w jakiejkolwiek ludzkiej relacji, jeśli nie znasz siebie, jak możesz myśleć, że zrozumiesz innych? Zastanów się na przykład jak zazwyczaj reagujesz na innych: jesteś nieśmiały i raczej nie zabierasz głosu podczas gdy ktoś inny wylewa z siebie potok słow? Czy raczej to ty mówisz bez przerwy? Odkryj który aspekt możesz zmienić w tobie samej jeżeli chodzi o relacje miedzyludzkie.
  2. Naucz sie słuchać. Wiele osób ma sklonności do egocentryzmu. Niektórzy z potrzeby bycia w centrum zainteresowania, które czasami ukrywa ich niepewność, lub z powodu zarozumialstwa, które według mnie również sygnalizuje potrzebę akceptacji. Mamy skłonności do nieuważnego słuchania i zajmujemy się szukaniem riposty dla naszego rozmówcy, którą powiemy jak tylko skończy swój wywód, jeśli w ogóle damy mu skończyć! Umiejętność świadomego słuchania ze szczerym zainteresowaniem w kierunku tego, co druga osoba ma do powiedzenia, uważam za pierwszy krok do rozwinięcia własnej empatii.
  3. Doceniaj różnice. Chciałoby się powiedzieć: „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego” inny sposób na wyrażenie tego konceptu. Doceniaj i akceptuj wspaniałą wyjątkowość innych: nikt nie musi myśleć tak jak ty, nie jesteśmy klonami! Zrozum, że istnieją inne punty widzenia, inny sposób myślenia i robienia. Zacznij od akceptacji tego faktu aby zbudować empatyczna współpracę. Jeżeli jednak zdasz sobie sprawę, że nie umiesz tolerować cech charakterystycznych innej osoby, w takim wypadku lepiej bedzie z nią nie pracować.

Takie są według mnie podstawowe punkty do wzięcia pod uwagę. Jeśli tobie przyjda inne do głowy lub masz ochotę podzielić się twoim doświadczeniem, napisz proszę komentarz.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *