DOSTOSUJ PRACĘ DO TWOICH POTRZEB

wirtualny asystent

Jesteśmy przyzwyczajeni (i nauczeni), że PRACA to coś, co wymaga wyrzeczeń i że cala reszta twojego życia powinna sie jakoś dostosować do jej wymogów i rytmów.

Patrząc z tej perspektywy, to naprawdę smutne. Istnieje jednak możliwość zmiany tych przyzwyczajeń, należy jednak tego chcieć i głęboko w to wierzyć.

Jeśli spojrzymy na biografię osób, które odniosły wielkie sukcesy, szybko można zauważyć, że nie są to szczęściarze, którym zawsze udawało się w życiu a pech omijał je szerokim łukiem. Nic z tych rzeczy! To co je łączy, to przede wszystkim WYTRWAŁOŚĆ, umiejetność reakcji w trudnych momentach, kiedy pojawiają się przeciwności.

Zafascynowala mnie historia Ole Kirk Christiansena, założyciela LEGO, który musiał przetrwać naprawdę wiele ciężkich momentów w życiu prywatnym i zawodowym zanim osiągnał sukces.

Nie roszcząc sobie prawa do robienia niezwykłych rzeczy, zawód asystentki wirtualnej to działalność, która pozwala skonstruować nasz sukces osobisty na polu zawodowym, dostosowując go do naszych potrzeb.

Tak, ponieważ mówimy o działalności wszechstronnej i elastycznej, którą ustawiasz według twojego planu. Ten zawód pozwala mamom spędzać czas z własnymi dziećmi i nie być zmuszonymi do pracy w stałych godzinach lecz pracować według własnych celów i potrzeb.

Ale co takiego powstrzymuje nas przed podjęciem decyzji o zrobieniu czegoś co poprawi naszą sytuację zawodową?

Zazwyczaj to co nas powstrzymuje przed jakąkolwiek akcją, łączy się z lękiem przed oceną ze strony innych oraz przedsięwzięciem kroków w zupełnie nowym i nieznanym dla nas świecie tzw. “skokiem na głęboką wodę”.

Są to obawy klasyczne, które pojawiają się u wielu osób w różnych sytuacjach, również u wszystkich tych, którzy chcieliby zostać asystentami wirtualnymi lecz odwlekają decyzję, ponieważ nie wiedzą czego się spodziewać.

Oczywiscie nie będzie to bułka z masłem ale na wszystko jest odpowiednie rozwiązanie.

Lęk przed nieznanym

Uwolnic się od przyzwczajeń, od pewności stałej wypłaty na koniec miesiąca, od pracy w której wiem zawsze co mam robić i zostać asystentką wirtualną – nauczyć się nowego zawodu, kompletnie innego bo wszystko zależy wyłącznie ode mnie: od moich zdolności organizacyjnych i decyzyjnych oraz od mojej przedsiębiorczości. To nie zawód dla wszystkich!

Jeżeli pasuje ci stała posada i boisz się zmian i niezależności w podejmowaniu decyzji, praca autonomiczna nie jest dla ciebie. Jeżeli jednak wszystko to cię fascynuje, intryguje i zadajesz sobie pytanie czy byś dała radę – weź ją poważnie pod uwagę.

Pewność stałej posady to tylko pozorny spokój. W dzisiejszych czasach nawet wielkie międzynarodowe firmy niespodziewanie zamykają lub redukują etaty.

Asystencja wirtualna: praca, która dostosowuje się do twoich potrzeb

W jaki sposób praca asystentki wirtualnej dostosowuje się do moich potrzeb?

Najfajniejsze w tej pracy jest to, że można pracować z każdego miejsca na świecie (z połączeniem internet oczywiście) i nie ma potrzeby tracić czasu w korkach na codziennych podróżach do biura. Oczywiście kontakt z klientem nie jest bezpośredni lecz “wirtualny”.

A co jeśli brakuje ci własnie bezpośredniego kontaktu z klientem? Nie możesz zostać asystentką wirtualną? Oczywiscie, że tak! Możesz zawsze zwrócić się do klientów z twojego obszaru a nie z drugiego końca świata i w ten sposób masz zawsze możliwość osobistego spotkania w razie potrzeby.

Jeżeli z kolei wolisz unikać spotkań twarzą w twarz, jest wiele narzędzi tak jak skype, hangouts  które umożliwią ci kontkakt na odległość.

Poczta pantoflowa online i offline

Poczta pantoflowa to wciąż jedno z najważniejszych narzędzi używanych w poszukiwaniu nowych klientów. Również w tym przypadku asystent wirtualny może wybrać preferencyjny dla siebie kanał, lub używać kilku jednocześnie.

Jeżeli wolisz formę cyfrową będziesz używać do własnej promocji głównie narzędzi online proponując własne usługi. Z czasem twoje imię rozniesie się po twojej niszy.

Jeśli wolisz jednak formę tradycyjną – offline, należy przede wszystkim przygotować wizytówki oraz foldery informujące szczegółowo o twojej działaności do zaprezentowania w razie ewntualnego pytania: “O jaki ciekawy zawód sobie wymyslilaś/es! Możesz mi wytłumaczyć na czym to polega?”

Oczywiście jeżeli zdecydujesz się odwiedzić osobiście twoich klientów najlepiej szukać ich blisko twojego miejsca zamieszkania, tak aby uniknąć długich podróży. W tym wypadku najwygodniej skontaktować się ze stowarzyszeniami branżowymi lub regionalnymi, które są źródłem potencjalnych kontaktów.

W tym wypadku najważniejsze jest pierwsze wrażenie jakie wywrzesz na urzędniku, z którym bedziesz rozmawiała/ał. Przede wszystkim musisz pamiętać, że może mieć dla ciebie mało czasu i niekoniecznie będzie zainteresowany ewentualnymi nowościami, które zamierzasz mu przedstawić. Przygotuj się więc należycie do takiego spotkania, miej gotowe odpowiedzi na ewentualne pytania i jasno przedstaw jakie problemy rozwiązujesz, w jaki sposob i jak mozesz być pomocna/y.

Kolejną formą autopromocji może być organizacja lub uczestnictwo w spotkaniach biznesowych gdzie możesz zaprezentować szerszej grupie twój zawód asystentki wirtualnej oraz przedstawić wszystkie usługi jakie oferujesz i odpowiedzieć bezpośrednio na pytania ewentualnych przyszłych klientów.

Innym sposobem na utrzymywanie bezpośrednich kontaktów jest obecność na meetingach przedsiębiorców z innych sektorów. To pomaga, zwłaszcza na poczatku działalności, w zrozumieniu czego potrzebują i jak my możemy im w tym pomóc. Rozumiejąc ich potrzeby będziesz potrafiła/ł przedstawić jakie będą mieli zyski współpracując z asystentką wirtualną.

Oczywiście w osiągnięciu tego obiektywu nie zapominamy o świecie wirtualnym. Te same informacje możemy otrzymać uczestnicząc w dyskusjach na forach tematycznych lub w grupach social. Wszystko zależy od twojej strategi.

Wszystko zależy od nas

Wszelkie wymówki jakie znajdujemy by czegoś nie robić to w rzeczywistości nasze lęki. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele możliwosci na nas czeka jeśli tylko uda nam sie je przezwyciężyć. Dotyczy to każdego aspektu w naszym życiu.

Zastanowiłaś/eś sie kiedyś jak wiele drzwi zamykasz przed sobą ze względu na obawy, które bardzo często nie mają podstawy bytu?

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *