DLACZEGO WARTO ZAŁOŻYĆ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ

Masz już za sobą pierwsze doświadczenia w pracy wirtualnej/go asystentki/a a lista odbiorców Twoich usług rośnie. Być może Twoje najbliższe perspektywy przychodów są coraz bardziej pomyślne i wkrótce przekroczysz próg przewidziany dla działalności nierejestrowej. Jeżeli wśród Twoich klientów pojawiają się także przedsiębiorstwa lub starasz się o nawiązanie stałej współpracy z odbiorcami biznesowymi, powienieneś przemyśleć czy nie warto rozpocząć działalność gospodarczą rejestrując się w CEIDG.
Początki pracy na własne konto to zawsze spora niewiadoma i wiele pytań. Są to także koszty, które najlepiej jest wcześniej policzyć, żeby móc zaplanować przyszłą pracę „na swoim” w sposób odpowiedzialny i bez stresujących niespodzianek. Działalność gospodarcza to na szczęście nie tylko wydatki i ryzyko. Własna firmamatakże wiele plusów.
Przyjrzyjmy się zatem co zyskujesz zakłądając działalność gospodarczą.

 

1. Możesz odliczyć koszty

Kiedy prowadzisz działalność gospodarczą, będziesz zobowiązany zapłacić podatek dochodowy. No dobrze, ale mieliśmy mówić o plusach działalności a nie zobowiązaniach…oto pierwszy z nich: jeżeli ponosisz koszty związane z Twoją działalnością, jako firma możesz pomniejszyć Twoje zobowiązania podatku dochodowego. Jeżeli zatem ponosisz wysokie koszty w Twojej działalności, otworzenie firmy może być dla Ciebie korzystnym posunięciem.

 

2. Vat – czyli kupujesz w cenie netto

Jako przedsiębiorca płatnik VAT kupujesz w cenie netto. Dzieje się tak dzięki temu, że podatek VAT jest neutralny. Jako firma masz możliwość odliczenia podatku jaki zapłaciłeś przy zakupie, od podatku VAT należnego. Jeżeli pozostaniesz przy prowadzeniu działalności nierejestrowej, będziesz robił zakupy jako konsument, czyli pozostaniesz ostatnim ogniwem w podatku VAT, nabywcą, który kupując, opłaca VAT z własnej kieszeni bez możliwości jegoodliczenia.

 

3. Wizerunek profesjonalisty

W zależności od tego jakie usługi świadczysz i kto jest Twoim klientem, powinienieś odpowiednio zadbać o Twój zawodowy wizerunek. Wiele firm, czyli Twoich aktualnych lub przyszłych klientów, woli współpracować z podmiotem gospodarczym, z którym rozliczy się na podstawie faktury a nie na podstawie umowy. Bez względu na Twoją fachowość, jako freelancer osoba fizyczna możesz stracić zlecenie na rzecz konkurenta -podmiotu, który posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą, bo w oczach klienta to właśnie firma jest synonimem rzetelności i zaufania. Dlatego jeżeli zależy Ci na profesjonalnym wizerunku, powinieneś zastanowić się nad założeniem działalności gospodarczej.

 

4. Jesteś sam sobie szefem

Prowadząć własną firmę, stajesz się swoim własnym szefem, sam podejmujesz decyzje i regulujesz swój czas pracy. Bycie sobie sterem i okrętem ma swoje wady i zalety. W miarę przyjmowanych zleceń i wykonywanej pracy przekonasz się, że pracując we własnej firmie, nie liczą się Twoje godziny pracy ale ukończenie zlecenia czy dotrzymanie terminu umowy. Twoja wolność jako przedsiębiorcy będzie też miała drugą stronę medalu – odpowiedzialność. Pewnie wielokrotnie o tym pomyślisz kończąc późną nocą zlecony projekt lub rezygnując z weekendu aby nadgonić zamówienia. Jednak to zawszy Ty będziesz decydować i organizować Twoją pracę, zaś jej jakość oceni klient a nie szef.

Jeżeli zatem jesteś gotowy na podjęcie wyzwania jakim jest własna firma i rozważasz założenie działalności gospodarczej, pomyśl o przejściu na własny rachunek, kiedy:

  • Posiadasz już stabilne dochody ale chciałbyś się sprawniej rozliczać z Twoimi podwykonawcami i klientami, tzn. na podstawie faktury a nie kolejnej umowy,
  • Ponosisz spore koszty związane z Twoją działalnością i możliwość ich odliczenia będzie dla Ciebie korzystna przy naliczaniu podatku dochodowego,
  • Przy wysokich kosztach z tytułu zakupów z VAT, jako firma będziesz mógł kupować netto,
  • Zamierzasz rozwinąć i zainwestować w Twoją działalność – będąc firmą możesz starać się o dofinansowanie ze środków dostępnych dla przedsiębiorców lub ubiegać się o dofinansowanie unijne.

Kiedy już podejmiesz decyzję o założeniu firmy, zapoznaj się dokładnie z formalnościami jakich musisz dopełnić. Warto też wiedzieć na jakie ulgi możesz liczyć jako świeżo upieczony przedsiębiorca. Internet jest pełen stron, na których jest mnóstwo porad na ten temat. Wybieraj zaufane źródła. Osobiście proponuję Ci lekturę stron eksperckich i ministerialnych.
Jako profesjonalista sprawdzaj zawsze u profesjonalistów.

 

Polecane strony:

Ulga na start – https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/ubezpieczam-sie/ulga-na-start

CEIDG – https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/?F;1b22de7d-916d-4591-b44d-3b8e2be61121

 

Anna Czerwinska,

Ekonomista, ekspert od umiędzynarodowienia przedsiębiorstw,

autorka bloga www.italiapoloniawbiznesie.it

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *