5 KOLUMN W SOCIAL MEDIA

Dla wielu osób Social Networks nie są tajemnicą i doskonale wiedzą jak się wyróżnić w sieci. Dotyczy to zarówno specjalistów jak i początkujących, którzy instynktownie lub poprzez duch współzawodnictwa wiedzą jak to działa.

Dla innych jednak trochę trudniej zrozumieć te mechanizmy… no problem! Nie wszyscy mamy te same cechy i takie same talenty. Jaki nudny byłby ten świat gdybyśmy wszyscy byli tacy sami!

Pomyslałam więc aby przygotować ten wpis, w którym wyliczam czym według mnie jest 5 kolumn Social Media Marketing, czyli co należy robić w Social Networks aby być zauważonym, rospowszechnić własną markę, przyciągnać wizyty na własną stronę, i końcowy cel: zdobyć klientów.

Przede wszystkim należy zrozumieć – i to według mnie ułatwia wszystko – że w Social Network wchodzimy w kontakt z innymi osobami. Nawet jeśli nie mamy natychmiastowej odpowiedzi od kogoś, kto nas czyta i nie znamy naszej publicznosci indywidualnie po imieniu, ujawniamy się publicznie.

To tak, jakbyś ty, jako ekspert w twojej dziedzinie, prowadził konferencję. Nie znasz wszystkich uczestników, ale to co mówisz jest publiczne: wszyscy mogą cię zobaczyć i słyszeć; a kto chce, może uczestniczyć poprzez reakcję.

Oto więc 5 rzeczy, które należy robic w Social Networks aby przyciągnąć uwagę twojej publiczności:

  1. Uczyć: Kto cię czyta chce się czegoś dowiedzieć, ponieważ wie, że dzięki Internet i Social Networks można się nauczyć wszystkiego: od gotowania aż do rozwiązania problemu matematycznego. Zawartości pouczające zazwyczaj odpowiadają na pytanie „Jak”? Np: „Jak zarządzać czasem aby polepszyc focus?”, „Jak zostać Wirtualną Asystentką?”  itd. Spora część twoich wpisów w Social Network powinna być natury edukacyjnej. Niekoniecznie muszą one być twoje, chociaż doradzam ci tworzyć jak najwięcej zawartości tego typu, ale jeśli już wyczerpiesz wszystkie zasoby, możesz zawsze podzielić się mądrością innych. Udostępnić oznacza wziąć coś, co opublikowała inna osoba i opublikować to na twoim profilu lub stronie, w jakimkolwiek Social chcesz, używając odpowiedniego przycisku do podziału. W ten sposób, czytelnik będzie wiedział skąd pochodzi publikacja, do kogo należy i doceni fakt, że jesteś źródłem wartościowych informacji, nawet jeśli nie własnych.

 

  1. Informować. Kolejny raz powtarzam: zawartości nie muszą być koniecznie twoje (chyba, że masz własny portal informacyjny) ale niezwykle skuteczną metodą jest umiejętność informowania w taki sposób aby stworzyć zaangażowanie i zbudować społeczność osób, które cie śledzą. Na przykład posty informujące o nowych prawach dotyczących plików cookie, prywatności, najnowszych wiadomościach z bloga na Facebooku, najnowszej zmianie w pozycjonowaniu Google, itd.

 

  1. Zabawiać. Zdecydowanie lepiej brzmi po angielsku: entertain. Ma to związek z publikacjami o lżejszym tonie, niekoniecznie zabawnymi, ale takimi, które nas oderwą od skupienia i być może wywołają uśmiech na twarzy. Mogą to być filmy wideo, zdjęcia, infografiki, ale także przyjemne posty.

 

  1. Inspirować. Odnosi się to do emocji: inspirowanie innych ludzi oznacza dotarcie do ich życia. Chociaż mówimy o marketingu, nie sądzę, że ten rodzaj akcji powinien zostać przeprowadzony w celu „aby sprzedać”. Zamiast tego należy to zrobić szczerze, z serca, z chęcią pomagania innym ludziom. Sieci społecznościowe są pełne osób, które zyskały popularność, inspirując innych do zmiany swojego życia. Prawdą jest, że przeważnie osoby te robią to z zawodu, a następnie publikują tego rodzaju materiały, ale każdy może dzielić się historią jak np: Nick Vujicic (https://www.facebook.com/NickVujicic?fref=ts) i inspirować innych ludzi do miłowania własnego życia! Można również publikować motywacyjne frazy, lub też opowiadać inspirujące historie własne lub innych osób.

 

  1. Reagować. Punkt ten jest często pomijany, zwłaszcza przez początkujących. Widziałam i nadal obserwuję wiele przypadków ludzi, którzy tworzą monologi w Sieciach Społecznościowych. Publikują tylko materiały informacyjne i edukacyjne, ale nie dodają nic z siebie. Nie umieszczaj po prostu linku na temat polityki dotyczącej plików cookie: dodaj również co ty o tym sądzisz i zapytaj o to, co myślą Twoi czytelnicy. Komentuj publikacje innych osób, udzialaj się w grupach pomagającym innym ludziom. W skrócie … twórz relacje z ludźmi, nawet jeśli używasz Social Networks do pracy, nie zapominaj, że z drugiej strony też są ludzie!

Według mnie są to najważniejsze aspekty, które należy uwzględnić w sieciach społecznościowych i uważam, że publikowanie wszystkich tych typów treści zbuduje się zaangażowanie i z czasem uzyska się „prawo do sprzedaży”, poprzez taki właśnie sposób autoreklamy. Ale pamiętaj, że Sieci społecznościowe nie mają za podstawowy cel sprzedaży!

Jeśli przychodzi ci do głowy inny fundamentalny sposób działania w Social Network, daj mi znać w komentarzach!

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *